Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Alarmy Smogowe z Małopolski chcą respektowania Programu Ochrony Środowiska


Alarmy Smogowe z Małopolski przygotowały petycje dotyczącą nowego Programu Ochrony Powietrza. Organizacje walczące o lepszą jakość powietrza w Małopolsce domagają się, aby nowe przepisy mobilizowały gminy na terenie całej Małopolski do skutecznej walki ze smogiem.

Jak słuszne zauważyły Alarmy Smogowe, jakość powietrza w województwie małopolskim pozostaje cały czas zła. Głównym czynnikiem powodującym zanieczyszczenie powietrza pyłem i benzo(a)pirenem są kopciuchy, w których palony jest węgiel i drewno oraz śmieci.

Jak wynika ze statystyk, na terenie Małopolski ciągle dymi 350 do 400 tys. kopciuchów, których wymiana idzie bardzo powoli. W ocenie Alarmów Smogowych, do tej pory gminy w Małopolsce nie zrobiły nic, aby poprawić jakość powietrza.    

Aktywiści apelują o to, aby zgłaszać przypadki spalania śmieci, czy niedozwolonych paliw, zakazać finansowania kotłów węglowych, przeprowadzić akcję edukacyjną, ograniczyć używanie kominków i zatrudnić ekodoradców. Jak piszą autorzy petycji, taka pomoc musi być uruchomiona do najpóźniej września 2020 r.

Pod petycją podpisały się Alarmy Smogowe z Krakowa, Zabierzowa, Chełmka, Zielonek, Oświęcimia, Podhala, Czernichowa, Krzeszowic, Niepołomic, Skawiny, Wieliczki, Brzeszczy i Nowego Targu.

Petycję można podpisać tutaj.

chceoddychac.pl/Oli//Fot.smogowicze.pl

 

 

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"