Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Asfalt wpływa na zanieczyszczenie powietrza


Asfalt to lepka ciecz lub skała pochodzenia naturalnego albo otrzymywana w procesie przerobu ropy naftowej. Jego konsystencja jest stała lub półstała, a barwa ciemnobrązowa lub czarna. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Yale, jest on istotnym źródłem zanieczyszczeń powietrza.

Naukowcy z uniwersytetu Yale zauważy, że zwykły asfalt drogowy lub dachowy wydziela mieszaninę związków organicznych i niebezpiecznych zanieczyszczeń. Badacze w celu sprawdzeniu wpływu asfaltu na jakość powietrza zebrali dwa rodzaje asfaltu drogowego i podgrzali je w piecu Okazało się, że przy podgrzaniu do 140 C zaczęły wydobywać się polotne związki organiczne. Emisja spadała wraz z ochładzaniem się asfaltu.

Ważnym czynnikiem było również słońce. Nawet umiarkowane światło powodowało wzrost emisji. W przypadku asfaltu drogowego było to 300 proc. Ulatniające się substancje tworzą cząsteczki zwane aerozolami, które są szkodliwe dla naszego organizmu.

Badania zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Science Advances.

sciencemag.org/Oli/Fot.

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"