Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Banki na celowniku organizacji proekologicznych. Przyczyniały się do zanieczyszczania powietrza


Na międzynarodowe instytucje finansowe spadła lawina krytyki po tym, jak światło dzienne ujrzały niewygodne fakty z ich działalności. Chodzi o udzielenie miliardowych kredytów i pożyczek spółkom, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w Europie.

Raport przygotowany przez Europe Beyond Coal nie pozostawia suchej nitki na bankach, które dużo mówiły o ochronie powietrza, a mimo to przelewały pieniądze na konta "trucicieli".

Do raportu przygotowanego przez EBC dotarł Finacial Times. Organizacja, która odkryła sprawę w swoim raporcie wymienia takie banki jak: UniCredit, BNP Paribas, Barclays i Société Générale. Jak wskazali ekolodzy, banki te udzieliły pożyczek i kredytów na kwotę sięgająca 8 mld euro. Odbiorcami pieniędzy było ośmiu największych emisyjnych odbiorców węgla w Europie w rym również z Polski.

Banki miały wspierać takie podmioty gospodarcze jak  RWE i Uniper, Enel, Endesa Fortum, EPH Grupę ČEZ z Czech oraz PGE z Polski.

Podmioty te, jak wynika z raportu wytworzyły 50 proc. łącznego zanieczyszczenia powietrza CO2 w Unii Europejskiej.

Organizacja ekologiczna zarzuca bankom hipokryzję.

biznesinfo.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"