Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Banki partnerami programu "Czyste Powietrze"


2 lutego ruszył nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu „Czyste Powietrze”. To ważne ułatwienie pozwalające uzyskać wsparcie na wymianę bezklasowych pieców i termomodernizację domów jednorodzinnych. Banki komercyjne oraz zrzeszenia banków spółdzielczych na złożenie swoich aplikacji mają czas do 23 lutego 2021 r.

Jak oznajmił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, dołączenie banków do programów to ważny krok dla tysięcy gospodarstw domowych w Polce. To również "łącznik" między dotacjami w ramach programu "Stop Smog" z finansowaniem inwestycji z kredytu bankowego.

– Tzw. ścieżka bankowa zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami, które odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosków, przyznawaniu i rozliczaniu dotacji

– podkreślił wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Ważnym aspektem tej oferty będzie objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego, co pozwoli na zwiększenie zasięgu programu. Oznacza to, że dzięki gwarancjom BGK dostępność do kredytów będzie znacznie większa.

 

– Włączenie banków do finansowania przedsięwzięć w ramach programu "Czyste Powietrze" oznacza przede wszystkim zagęszczenie sieci placówek, w których wnioskodawcy uzyskają informację i pomoc w złożeniu wniosku o dotację. Korzystne warunki kredytowania oraz możliwość oferowania kredytu z dotacją w tysiącach placówek bankowych i u partnerów handlowych banków, pozwoli na większą dostępność wsparcia dla Polaków, poszukujących środków finansowych na "domowe – antysmogowe, inwestycje".

– stwierdził Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Nabór banków do programu pozwoli na udostępnienie i przyznanie bankom limitu środków finansowych przeznaczonych do wypłaty dotacji z programu „Czyste Powietrze”, który będzie realizowany do 2029 r.

nfośigw.gov.pl/Oli/fot.

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"