Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Czy jedzenie ryb chroni nasz mózg przed zanieczyszczeniem powietrza?


Jak wynika z najnowszych badań, spożycie jednej lub dwóch porcji ryb tygodniowo może dostarczyć wystarczającą ilość kwasów Omega-3, aby przeciwdziałać wpływowi zanieczyszczonego powietrza na mózg.

Badacze odkryli, że starsze kobiety, które mieszkały na obszarze z wysokim zanieczyszczeniem powietrza, ale regularnie spożywały ryby, miały mniej skurczony mózg niż kobiety, które nie dostarczały organizmowi kwasów Omega-3.

Naukowcy wykazali, że kwasy Omega-3 zwalczają stany zapalne mózgu i zmniejszają uszkodzenia mózgu spowodowane działaniem neurotoksyn takich jak ołów czy rtęć.

W badaniu wzięło udział 1315 kobiet, których średnia wieku wynosiła 70 lat. Naukowcy wykorzystali kwestionariusz dotyczący diety, aby ustalić średnią ilość spożywanych ryb. W ankiecie znalazły się ryby pieczone, gotowane na parze, ryby z puszki oraz niesmażone skorupiaki. Ryby smażone nie zostały uwzględnione w badaniu, ponieważ tłuszcz niszczy kwas Omega-3. Uczestniczkom badania została pobrana krew w celu zmierzenia ilości kwasów Omega-3, a następnie kobiety zostały podzielone na cztery grupy. Każda grupa odpowiadała ilości kwasu we krwi.

Po uwzględnieniu wieku, wykształcenia, palenia tytoni i innych czynników, które wypływają na kurczenie mózgu, odkryto, że kobiety, które miały najwyższy poziom kwasu Omega-3 we krwi miały większą objętość istoty białej w mózgu.

Jak mówią naukowcy, ich odkrycie sugeruje, że kwasy Omega-3 pozwalają chronić mózg przed zanieczyszczonym powietrzem, a ich badanie wykazało jedynie zależność między jedzeniem ryb a zachowaniem objętości mózgu.  Badanie nie dowodzi, że jedzenie ryb zachowuje objętość mózgu. Niektóre gatunki ryb mogą zawierać w sobie toksyny środowiskowe.

Badanie ograniczył również wiek uczestniczek, więc wyników nie można uogólnić. Ponadto naukowcy "przebadali" tylko kobiety narażone na zanieczyszczone powietrza w późniejszym okresie życia, a nie we wczesnym lub średnim. Jak zauważyli, przyszłe badania powinny uwzględnić narażenie na zanieczyszczenie powietrza w ciągu całego życia.

cnn.com/Oli/Fot. Pixabay   

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"