Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Czy mapa emisyjności budynków pomoże w walce ze smogiem?


Właściciele domów jednorodzinnych od I kwartału 2021 r. będą mieli obowiązek zgłaszać czym je ogrzewają, poinformowała Dorota Cabańska, przedstawicielka Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji w Polsce oraz walczyć ze smogiem.

W ewidencji znajdują się informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domkach jednorodzinnych do 1MW. Ewidencja będzie zawierała również informacje o otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego lub przeprowadzonej termomodernizacji.  

Docelowo powstający system będzie miał charakter elektronicznego rejestru, który będzie funkcjonował zarówno w wersji mobilnej, jak i internetowej. Co istotne, powstanie ewidencji zostanie dofinansowane przez Unię Europejską w kwocie 30 mln zł.

Ewidencja powstanie w etapach, a cały projekt zostanie rozłożony na lata 2021-2023. Pierwszy element, który zacznie funkcjonować, to deklaracje o źródłach spalaniach.

Już w tym roku opublikowany zostanie komunikat ministra właściwego ds. budownictwa, który zainicjuje uruchomienie deklaracji. Po trzech miesiącach od opublikowania komunikatu do bazy trafią pierwsze dane. To właśnie od tego momentu właściciele będą mieli 1 miesięc na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym jest ogrzewany ich dom.

W przypadku nowych obiektów informacje o źródle ciepła będzie trzeba przesłać w ciągu 14 dni od jego uruchomienia. Przesłanie stosownym informacji jest obowiązkowe.

czestochowskie24.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"