Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Czy zanieczyszczone powietrze jest nosicielem koronawirusa?


Naukowcy zajmujący się badaniem, czy koronawirus może być roznoszony na duże odległości, odkryli, że istnieje takie prawdopodobieństwo. Wstępne prace badaczy z Włoch wykazały, że gen specyficzny dla COVID-19 został wykryty w próbkach zanieczyszczonego powietrza.

Odkrycie rodzi sugestię, że wyższy poziom zanieczyszczenia cząstkami zawieszonymi może prowadzić do wyższych wskaźników zachorowań na koronawirusa. Jednak, jak podkreślają naukowcy, odkrycie wymaga dalszych badań i oceny.

Zdaniem The Guardian włoscy naukowcy pobrali próbki powietrza z jednego z obszaru miejskiego w Begamo. Po zastosowaniu testów w niezależnym laboratorium odkryto specyficzny gen w wielu próbkach. Leonardo Setti z Uniwersytetu Bolońskiego, który prowadził prace badawcze powiedział, że ważne jest zbadanie, czy wirus może być przenoszony przez zanieczyszczenie powietrza.

Dwie inne grupy badawcze zasugerowały, że cząstki zanieczyszczonego powietrza mogą pomagać koronawirusowi w dalszym przemieszczaniu się w powietrzu. Wcześniejsze badania pokazały, że drobnoustroje i zanieczyszczenia prawdopodobnie mogą przenosić wirusy powodujące ptasią grypę, odrę lub pryszczycę.

Metro.co.uk/Oli/Fot. 

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"