Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Diesel wpływa na występowanie chorobę Parkinsona


Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) odkryli, że spaliny z silników diesla mogą być powodem choroby Parkinsona. Badania zostały przeprowadzone na rybach, a potem powtórzone na ludzkich komórkach. Oba testy dały pozytywny wynik.

Naukowcy już wcześniej podejrzewali, że zanieczyszczone powietrze może wpływać na powstawanie tej choroby, ale nie było jednak dowodów. Badacze zauważyli jednak, że na obszarach gdzie powietrze jest zanieczyszczone występuje więcej przypadków choroby Parkinsona.

Naukowcy wskazali, że substancje zawarte w spalinach mogą powodować nagromadzenie toksycznego białka alfa-synukleiny. Podwyższony poziom tej substancji zauważono u osób z chorobą Parkinsona.

Jak przekonuje dyrektor programu badawczego dotyczącego zaburzeń w poruszaniu się na UCLA Jeff Bronstein ryby słodkowodne dobrze sprawdzają się w badaniach zmian w mózgu. Ich neurony reagują podobnie jak ludzkie.

Okrycie naukowców z USA zostało opublikowane w specjalistycznym piśmie Toxicological Sciences

smoglab.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"