Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Dron skontroluje smog. Kielecki Lotniczy Patrol Antysmogowy rusza do akcji.


Zanieczyszczone powietrze to realny problem każdego większego miasta w Polsce. Mimo że dopiero od kilku dni mamy w Polsce jesień to lada chwila rozpocznie się sezon grzewczy, a wraz z nim powróci smog. Do walki z tymi, którzy palą w piecach śmieciami szykuje się straż miejska.

W Kielcach do wsparcia działań organów porządkowych, w walce z zanieczyszczonym powietrzem zakupiono specjalnego drona, który wyposażony jest w czujniki dymu, kamerę dzienną. Oprócz wykonywania pomiarów urządzenie pomoże śledzić spalanie odpadów w piecach, nielegalne zrzuty ścieków czy nielegalne wysypiska śmieci.

Zanim dron trafi w ręce strażników miejskich, Ci będą musieli przejść specjalistyczne szkolenie oraz zdać egzamin państwowy.

Jak wylicza st. Insp. Maria Plutka, rzecznik Straży Miejskiej w Kielcach tylko w tym roku patrole eko przeprowadziły 302 kontrole palenisk. W 50 przypadkach ujawniono palenie materiałami niedozwolonymi takim jak płyty wiórowe czy tekstylia. Nałożono 36 mandatów. W przypadku 10 kontroli skończyło się na pouczeniu. W przypadku czterech przypadków skierowano wniosek do sądu o ukaranie.

Kielce to jednak niejedyne miasto, które ma w swoich strukturach patrol straży miejskiej specjalizujący się w walce ze smogiem. W poznaniu od 4 lat funkcjonuje Ekopatrol, który składa się z 12 funkcjonariuszy i trzech radiowozów. W ubiegłym roku strażnicy miejscy z Poznania przeprowadzili blisko 3 tys. interwencji w sprawie kontroli spalania w domowych instalacjach grzewczych.

onet.pl/Oli/Fot.Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"