Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Dzień Czystego Powietrza


Od 2005 r. 14 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza, którego głównym celem jest uświadamianie społeczeństwa, dlaczego warto dbać o jakość wspólnego dobra.
Polska należy do niechlubnej czołówki państw, w których jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Największym wrogiem czystego powietrza jest smog. Zabija on około 50 tysięcy osób rocznie . Przez szkodliwe związki i pyły unoszące się w powietrzu żyjemy o ok. 9-12 miesięcy krócej.
Główną przyczyną tworzenia się smogu jest tzw. „niska emisja”, czyli emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. PM2,5 i PM10 będące głównymi składnikami smogu są niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Są one odpowiedzialne za powstawanie takich chorób jak: rak płuc i krtani, astma, niewydolność oddechowa.
Mitem jest, że nie możemy zrobić nic, aby poprawić jakość powietrza. To właśnie od nas zależy, czym będą oddychały przyszłe pokolenia.
W 2018 r. do życia został powołany rządowy program „Czyste Powietrze”. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych/wydzielonych lokali mieszkalnych.
W ramach projektu „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie na: wymianę starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania Programu, instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, mikroinstalację fotowoltaiczną, ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi.
Uzyskanie dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze” jest dziecinnie proste.

Wejdź na stronę i przekonaj się sam https://czystepowietrze.gov.pl/

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"