Jak przekonują naukowcy z Columbia University Mailman School of Public Health nawet krótkotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu może pogarszać sprawność umysłu. Przeprowadzone przez nich badania są pionierskimi.
Jako przykład autorzy pracy wymieniają m.in. pożary lasów, smog, dym papierosowy (palenie bierne), grille na węgiel drzewny i korki uliczne. W przeprowadzonym badaniu naukowcy starali się wykazać związek pomiędzy pyłem zawieszonym PM2,5 a sprawnością funkcji poznawczych. Badanie przeprowadzono na grupie 954 starszych mężczyzn z Bostonu.
Okazało się, że ekspozycja na pył zawieszony PM2,5 w ciągu 28 dni wiązała się ze spadkami wyników GCF i MMSE.
Jak informują badacze, wpływ smogu a zaburzenie funkcji poznawczych u starszej populacji społeczeństwa jest dobrze udokumentowane. Zanieczyszczenia powietrza wpływają na zmniejszenie objętości mózgu, zaburzenia funkcji poznawczych i rozwój demencji. Problem dotyka jednak nie tylko osób starszych. Smog równie silnie oddziałuje na pogorszenie funkcji poznawczych u dzieci i dorosłych. Do tej pory niewiele było wiadomo o skutkach krótkotrwałego narażenia na zanieczyszczone powietrze.
W ocenie kierownika badań dr Andrea Baccarelli należy się skupić na tym, które składniki chemiczne występujące w zanieczyszczonym powietrzu tak źle wpływają na nasze zdolności poznawcze. Następnie należy je rozpoznać, opisać źródła i sprawdzić czy upośledzenie funkcji poznawczych spowodowane krótkotrwałą ekspozycją na nie jest trwałe, czy przemijające.
www.nature.com/Oli/Fot. Pixabay