Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Europejska Agencja Środowiska alarmuje. Smog powoduje 400 tys. zgonów rocznie


Jak wynika z raportu przygotowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), zmiany klimatyczne odpowiadając za nawet 13 proc. śmiertelność w Europie. W 2012 r. liczba zgonów spowodowanych przez zmiany klimatu wyniosła 630 tys.

Wśród czynników, które są najbardziej niebezpieczne dla ludzkiego życia i zdrowia EAA wymienia zanieczyszczenie powietrza. To właśnie ten czynnik jest odpowiedzialny za 400 tys. przedwczesnych zgonów i to tylko w Europie. Jak pokazały badania, zanieczyszczone powietrze to nie tylko groźne choroby, ale również wyższa śmiertelność wśród zarażonych COVID-19.

Autorzy raportu zauważają również, że lockdown w wielu krajach poprawił jakość powietrza, ale był to efekt chwilowy. Gdy tylko gospodarka zacznie pracować na pełnych obrotach, to wróci zanieczyszczone powietrze.

Europejska Agencja Środowiska zwróciła również uwagę na pogarszającą się jakość wody. Zdaniem agencji coraz więcej rzek w Europie jest zanieczyszczonych antybiotykami.

eea.europa.eu/Oli/Fot. Pixabay 

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"