Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Fotowoltaika działa lepiej bez smogu. Naukowcy nie mają wątpliwości


Pandemia koronawirusa doprowadziła do wielu ograniczeń, co przyczyniło się do spadku zanieczyszczenia powietrza w wielu miastach na całym świecie. Jak pokazały obserwacje z Indii , w czasie "lockdownu" wzrosła wydajność paneli fotowoltaicznych. W ocenie naukowców brak zanieczyszczeń w powietrzu mógł mieć na to wpływ.

Jak podkreślił współautor analizy dr Ian Marius Peters z MIT Photovoltaic Research Laboratory oraz Helmholtz Institute Erlangen-Nürnberg Delhi to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Podczas lockdownu i wprowadzenia drastycznych ograniczeń w Indiach poprawiły się parametry fotowoltaiki.

Peters wraz ze swoimi zespołem przeprowadzał wcześniej szereg badań w różnych miastach dotyczących tego, w jaki sposób mgła i zanieczyszczenia powietrza wpływają na ilość światła słonecznego docierającego do ziemi oraz wpływ zanieczyszczeń powietrza na wydajność paneli słonecznych.

Badania dokonane przez naukowców pokazują, że pod koniec marca ilość światła słonecznego docierającego do paneli fotowoltaicznych zamontowanych w Delhi wzrosła 8-krotnie w porównaniu do lat 2017-2019.

Zdaniem badaczy dane z Delhi w połączeniu z wcześniejszymi stanowią podstawy do twierdzenia, że istnieje zależność między jakością powietrza a wydajnością paneli fotowoltaicznych.

cell.com/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"