Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Himalaje pierwszy raz widoczne z odległości 200 km


Pandemia koronawirusa i wiążące się z nią obostrzenia w wielu krajach spowodowały polepszenie jakości powietrza. W północnej części Indii mieszkańcy pierwszy raz od 30 lat mogą zobaczyć na horyzoncie Himalaje, które dotychczas były niewidoczne przez zanieczyszczenie w powietrzu.

Jak poinformował serwis Times of India, mieszkańcy regionu Doaba w stanie Pendżab w Indiach mogą podziwiać najwyższe góry świata. Wcześniej tylko w deszczowe dni można było zobaczyć jedynie szczyty. Teraz Himalaje pojawiły się w całej swojej okazałości.

Wielu mieszkańców rejonu weszło na dach, aby fotografować niecodzienny widok. Niektóre indyjskie serwisy poinformowały, że niektórzy po raz pierwszy w życiu zobaczyli Himalaje na własne oczy.

W związku z globalną pandemią wprowadzono globalne restrykcje. Wiele krajów zdecydowało się wprowadzić całkowity zakaz przemieszczania się.  W Indiach zamknięto wiele zakładów przemysłowych, co w sposób znaczący przyczyniło się do poprawy jakości powietrza.

W listopadzie 2019r. smog w Delhi był tak duży, że miernikom zabrakło skali. Jest to jedna z najbardziej zanieczyszczonych stolic na świecie. Z powodu złej jakości powietrza w Indiach co roku umiera około 650 tys. osób.

timesofindia.indiatimes.com/Oli/Fot. Pixabay     

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"