Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Inspekcja Handlowa sprawdziła kotły dostępne na rynku. Aż 7 modeli nie spełniało norm.


Kontrolerzy z UOKiK i Inspekcji Handlowej w ramach działań antysmogowych sprawdzili, czy kotły oferowane w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz aukcjach mają odpowiednie certyfikaty i zgodne z prawem etykiety.

Jak podaje Inspekcja Handlowa, do połowy września skontrolowano aż 319 modeli kotłów na paliwo stałe, które były w dystrybucji stacjonarnej. Kontrola weryfikowała załączoną do urządzenia dokumentację, ale w przypadku 25 modeli postanowiono sprawdzić ich emisję za pomocą badań laboratoryjnych. Spośród dotychczasowo przebadanych modeli 7 nie spełniało norm i miało zawyżony poziom emisji pyłu, tlenków azotu, tlenku węgla.

Efekty kontroli są już widoczne. 45 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze i uzupełniło wymagane informacje. W przypadku 12 przypadków poinformowany zostały organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa, które polega na wprowadzeniu do obrotu kotłów, które nie spełniając norm, mogą stanowić zagrożenie dla człowieka.

Inspektorzy sprawdzili kotły dostępne na różnych portalach. Pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej zakwestionowali blisko 6 428 aukcji, na których oferowano kotły, które nie spełniały wymaganych norm.

Na mocy porozumienia UOKiK ze znanym portalem aukcyjnym wszystkie oferty, które budziły wątpliwości inspektorów-zostały wycofane.

uokik.gov.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"