Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Irga - Krzew, który pochłania smog


Naukowcy z Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego udowodnili, że irga (Cotoneaster franchetii) jest o 20 proc. skuteczniejsza we wchłanianiu cząstek smogu niż inne rośliny. Jak zapewniają, dobrze utrzymany i gęsty żywopłot potrafi wchłonąć taką ilość zanieczyszczeń jaką emitował samochód na odcinku 500 km.

W ocenie dr Tijana Blanusa sadzanie właśnie tej rośliny przy drodze może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Prof. Alistair Griffiths, dyrektor ds. Nauki i kolekcji RHS zapewnił natomiast, ze jego zespół cały czas szuka super roślin, które cechują niezwykłe właściwości. Przykładem takich roślin może być bluszcz, głóg i ligustr. Bluszcz rosnący na elewacji domy chroni go przed słońcem i powoduje zmniejszenie temperatury. Głóg i ligustr pomagają natomiast złagodzić intensywne opady, co ogranicza lokalne powiedzie i podtopienia.

Londynek.net/Oli/Fot. Wikimedia

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"