Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Istnieje zależność między zanieczyszczonym powietrzem a koronawirusem


Jak wynika z badań przeprowadzonych przez włoskich i duńskich naukowców z Aarhus University i University of Siena, zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko śmierci związanej z chorobami wywołanymi przez koronawirusa. Swoje "przemyślenia" opublikowali na łamach "Environmental Pollution:.

Naukowcy na całym świecie szukają skutecznego lekarstwa na panującą epidemię koronawirusa. Badacze nie są wstanie wyjaśnić dlaczego jedni przechodzą chorobę bezobjawowo, a w innych przypadkach dochodzi do zapalenia płuc i niewydolności oddechowej. Naukowców zastanawia również, dlaczego w północnej części Włoch śmiertelność sięga 12 proc., a w innych regionach tylko 4 proc.

Dario Caro z Uniwersytetu w Aarhus oraz Edoardo Conticini z Uniwersytetu w Siena próbowali znaleźć zależność między wysoką śmiertelnością na południu Włoch a niską śmiertelnością w pozostałej części kraju. Analizy, które wykonali, pokazały, że jednym z powodów może być zanieczyszczone powietrze.

Północne Włochy należą do najbardziej zanieczyszczonych rejonów Europy. Potwierdzają to zdjęcia wykonane przez satelitę Aura należącego do NASA. Naukowcy porównali zdjęcia ze wskaźnikiem jakości powietrza, który został opracowany przez Europejską Agencję Środowiska. Pomiary są wykonywane przez kilkadziesiąt tysięcy stacji pomiarowych w Europie.

Zdaniem naukowców mieszkańcy Lombardii i Emilia-Romania przez zanieczyszczone powietrze, mogą być bardziej narażeni za zachorowanie  na COVID-19. Organizmy mieszkańców tych rejonów mogą mieć osłabiony układ immunologiczny.

sciencedaily.com/Oli/Fot. Hans Braxmeier Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"