Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Ludzkości zagraża zanieczyszczone powietrze


Jak wykazali naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, mimo podjętych działań na rzecz ochrony jakości powietrza w wielu państwach świata ludzie nadal nie odczuli zmian. Ponad połowa populacji ludzkiej świata żyje na terenach, gdzie jakoś powietrza jest fatalna, jeśli chodzi o zanieczyszczenie pyłem PM2.5.

Naukowcy przeanalizowali globalne dane dotyczące zanieczyszczeń powietrza pyłami PM.5 w latach 2010-2016. Następnie zestawiono je z działaniami podjętymi na rzecz ochrony jakości powietrza. Jak pokazały badania, ponad połowa populacji (53,3 proc.) oddycha powietrzem zanieczyszczonym pyłami PM2.5.

Mimo iż problem zanieczyszczonego powietrza dotyka cały świat, to zła jakoś powietrza najbardziej odczuwalna jest w państwach o niskich i średnich dochodach.

W ocenie naukowców główne źródła zanieczyszczenia powietrza to: gospodarstwa domowe, przemysł, rolnictwo, transport i elektrownie węglowe. Dodatkowym źródłem, z którego pochodzą zanieczyszczenia to spalanie odpadów oraz gdzieniegdzie np. w Afryce Subsaharyjskiej pustynny pył.

nature.com/Oli/Fot.Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"