Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Maseczki antysmogowe. Czy to naprawdę działa?


Polskie miasta od lat zmagają się z problemem smogu. Jak pokazują raporty WHO, wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast aż 36 jest w Polsce. Zanieczyszczenie powietrza powoduje przedwczesny zgon aż 51 tys. osób w Polsce.

Coraz większa liczba osób decyduje się na zakup maseczki antysmogowej, która ma chronić przed wpływem zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są maski w różnych rozmiarach, kolorach, parametrach. Wiele osób zastanawia się, czy maski antysmogowe faktycznie chronią przed zanieczyszczeniem powietrza.

Rozmiar i dopasowanie ma znaczenie.

W wyborze maski antysmogowej powinniśmy kierować się jej dopasowaniem do twarzy. Dlatego maski powinny występować w kilku, zazwyczaj trzech rozmiarach. Maska, która dobrze przylega do twarzy, nie przepuszcza przy wydechu nieprzefiltrowanego powietrza. Kolejnym istotnym elementem dobrej maski powinien być charakterystyczny "nosek", który pozwala regulować przyleganie maski do nosa.

Filtr i certyfikat

Przy wyborze maski antysmogowej powinniśmy kierować się tym, czy posiada ona certyfikat i odpowiednie filtry. Ze względu na rodzaj zastosowanego litra maski antysmogowe możemy podzielić na następujące:

Węglowe, które są jednymi z najpopularniejszych, część z nich oznaczona jest symbolem N99. Oznacza to, że wyłapują one 99 proc. pyłów w tym również alergenów.

HEPA (High Efficiency Particulate Air) podobnie jak filtr węglowy wyłapuje większość zanieczyszczeń w powietrzu. Wykonany jest z trzech warstw spiekanego szkła, które połączone są ze sobą żywicami syntetycznymi. Filtr ten cechuje lepsza przepuszczalność powietrza.

Łączone, oznacza to, że maska ma w sobie zarówno filtr węglowy oraz HEPA. Maski te neutralizują również nieprzyjemny zapach.

Bio, to filtr, który neutralizuje szkodliwe cząstki znajdujące się w powietrzu, ale z radzi sobie również z PM2,5, tlenkami azotu, siarki i benzopirenami.

Maski powinny mieć odpowiedni certyfikat, który potwierdzi ich "przydatność". W Unii Europejskiej jakoś filtra jest regulowana za pomocą certyfikatów FFP1, FFP2, FFF3. Im wyższa cyfra, tym lepsza skuteczność. W systemie amerykańskim certyfikat wygląda zupełnie inaczej. Odpowiedni certyfikat jest oznaczony przez literkę "N". Im wyższa cyfra przy literce "N" tym lepsza skuteczność.  Warto zwrócić uwagę również na to, aby filtry w masce były wymienne.

Komfort użytkowania

Jeśli zdecydujemy się zakupić maskę antysmogową, to powinniśmy zwrócić uwagę na to czy w wybranej przez nas masce czujemy się dobrze. Jest to oczywiście subiektywne odczucie. Powinniśmy zwrócić uwagę na wygląd maski, jej kształt, materiał, z którego została wykonana, rozmiar, szczelność i odprowadzanie. Wygoda z użytkowania maski zdecyduje, czy w będziemy ją nosić codziennie, czy też szybko zakupiona maska wyląduje na dnie szafy. Warto, aby wybrana maska przylegała do naszej twarzy, ale nie sprawiała dyskomfortu.

Zanieczyszczone powietrze w polskich miastach jest realnym problemem, który wpływa na nasze życie i zdrowie. Noszenie maski antysmogowej nie wyeliminuje źródła problemu. Może jedynie podnieść jakość  powietrza, którym oddychamy i zmniejszyć oddziaływanie szkodliwego powietrza na nasz organizm.

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"