Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Ministerstwo Klimatu i NFOŚiGW stawiają na elektromobilność


Ministerstwo Klimatu wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 26 czerwca 2020 r. otworzą nabór wniosków do trzech programów stawiających na elektromobilność. Łączna kwota dofinansowania na programy "Zielony samochód", "eVAN" i "Koliber" wyniesie 150 mln zł.

Jak stwierdził minister klimatu Michał Kurtyka epidemia COVID-19 wymusiła poszukiwanie nowych rozwiązań, które pobudą gospodarkę. Ożywienie gospodarki musi również wytyczyć nowe ścieżki rozwoju, zielonego wzrostu dlatego postanowiono postawić na elektromobilność.

 "Zielony samochód", "eVAN" i "Koliber" to trzy projekty wchodzące w skład Planu Zielonych Inwestycji, który w roku 2020 oferuje dostępny budżet dofinansowania w wysokości ok. 7,8 mld zł. Jak wynika z wyliczeń, całkowity wpływ programów na gospodarkę wyniesie ponad 22 mln zł.

Zgodnie z zapowiedziami wiceprezesa NFOŚiGW, instytucja mu podległa dopłaci najwięcej pieniędzy do zakupu elektrycznych aut dostawczych oraz taksówek. Przełoży się to na największy efekt ekologiczny, gdyż to właśnie te auta mają największy roczny przebieg.

W ramach projektu "Zielony samochód" będzie można uzyskać dofinansowanie na zakup ekektrycznego samochodu osobowego. Do rozdysponowania jest 37,5 mln zł ze środków NFOŚiGW, Budżet programu pozwoli na dofinansowanie zakupu 2 tys. elektrycznych samochodów. Celem programu "Zielony samochód" jest ograniczenie emisji spalin do powietrza.

Program "eVAN" to opcja skierowana do wszystkich tych, którzy chcą uzyskać wsparcie finansowe na zakup samochodu dostawczego. W ramach tego programu przewidziano dotację do 30 proc. kwalifikowanych. Przeznaczone fundusze pozwolą na dofinansowanie 1 tys. inwestycji.

Program "Koliber" został przeznaczony dla taksówek. Na jego działanie przeznaczono kwotę 40 mln zł, która obejmuje wsparcie w postaci zakupu/leasingu 1 tys. elektrycznych taksówek oraz 1 tys. specjalnych ładowarek. Program jest skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy posiadają licencję na przewóz osób.

money.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"