Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Ministerstwo Klimatu zapowiada rozszerzenie programu Czyste Powietrze


W Ministerstwie Klimatu trwają analizy dotyczące rozszerzenia katalogu beneficjentów programu "Czyste Powietrze" o właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych oraz o możliwe usprawnienia działania samego programu. O rozpoczęciu prac nad zmianami poinformował Minister klimatu Michał Kurtyka za pośrednictwem Twittera.

Proponowane zmiany to efekt spotkania kierownictwa Ministerstwa Klimatu z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim oraz wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem. Tematem rozmów były dalsze działania w walce ze smogiem w rejonie, rządowe programy "Stop Smog" i "Czyste Powietrze" oraz podsumowanie dotychczasowych akcji.

Ministerstwo zapewniło, że uwzględnione ułatwienia w pilotażowym programie mają służyć rozszerzeniu katalogu beneficjentów, którzy mogą się ubiegać o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła.

Obecne dotacje uzyskane z programu "Czyste Powietrze" można przeznaczyć na zakup, wymianę i montaż ekologicznych źródeł ciepła. Oprócz tego, pieniądze można przeznaczyć na instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną oraz ocieplenie domu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

W obecnej wersji programu "Czyste Powietrze" podstawowy poziom dotacji jest uzależniony od dochodu rocznego, który nie może przekroczyć 100 tys. zł. Po wejściu w życie zapowiadanych zmian  podwyższoną dotację będzie mogło uzyskać gospodarstwo domowe wieloosobowe, w których dochód miesięczny wynosi do 1400 zł, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – 1960 zł.

Infor.pl/Oli/Fot.commons.wikedia.org/Panek/ CC BY-SA 4.0

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"