Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Mniej zgonów w Polsce dzięki poprawie jakości powietrza.


Podczas konferencji online "Pulmonologia 2020" na której omawiano różne zagadnienia z zakresu choroby płuc w dobie pandemii COVID-19  dr hab. N. med. Tadeusz Zielonka poinformował, że poprawa jakości powietrza przełożyła się na zmniejszenie liczby zgonów.  

Specjalista z dziedziny medycyny powołał się na dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny. Wynika z nich, że w kwietniu 2020 r. w Polsce zmarło 30,5 tys. osób, a rok wcześniej w tym samym miesiącu 33,6 tys. W 2018 r. liczba zgonów wyniosła 34,6 tys. Oznacza to, że różnica w liczbie zgonów wynosi 3-4 tys. przypadków. Tymczasem z powodu koronawirusa w Polsce zmarło nieco więcej niż 1 tys. osób.

– To paradoks, ale wynika on z tego, że poprawa jakości powietrza w wyniku izolacji społecznej przełożyła się na zmniejszenie śmiertelności z powodu innych chorób, w tym głównie chorób układu krążenia i układu oddechowego. Dotyczy to Polski, jak też wielu innych krajów Europy Zachodniej, USA oraz Chin 

– powiedział dr hab. Tadeusz Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjalista z zakresu choroby płuc jest również przekonany, że w całej Europie z powodu poprawy jakości powietrza spadła liczba zgonów.

– Ocenia się, że w okresie pandemii w Unii Europejskiej redukcja śmiertelności na skutek zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza mogła sięgnąć nawet 11 tys. 

– podkreślił ekspert.

Jak przypomniał dr hab. Tadeusz Zielonka pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5 oraz toksyczne związki są odpowiedzialne za choroby układu oddechowego i są powodem powstawania wielu schorzeń.

– Istnieje wykładnicza korelacja między liczbą przypadków infekcji wirusowych a stężeniami pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Cząstki zawieszone są nośnikami wirusów, przez co ułatwiają im utrzymywanie się w powietrzu. Po przedostaniu się do organizmu prawdopodobnie łatwiej też mogą wnikać do płuc.

– mówił Tadeusz Zielonka.

termedia.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"