Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Mobilna stacja będzie szukać zanieczyszczeń powietrza w Kędzierzynie Koźlu


W poniedziałek 15 czerwca 2020 r. w Kędzierzynie-Koźlu na konferencji prasowej w której wzięli udział wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, wiceminister klimatu Jacek Ozdoba oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko przedstawiono pierwsze ustalenia dotyczące źródeł zanieczyszczeń powietrza benzenem w tym mieście.

Specjalna mobilna stacja badawcza ustawiona przy ulicy Broniewskiego działa od kilku miesięcy. Przez ten okres zbierała informacje o potencjalnych źródłach emisji benzenu. Jak stwierdził wiceminister Jacek Ozdoba, prowadzony w Kędzierzynie-Koźlu projekt badawczy ma charakter pionierski. Jego celem jest ustalenie i wyeliminowanie źródeł trujących powietrze. Jak ocenił problem emisji szkodliwych zanieczyszczeń dotyczy kilkudziesięciu tysięcy osób.

Minister Ciećko poinformował o tym, że wstępnie został ustalony kierunek, z którego pochodzą zanieczyszczenia. Ostateczne wskazanie miejsca nastąpi jednak po dodatkowych badaniach, które zostaną przeprowadzone przez naukowców z Politechniki Śląskiej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jest to swoistego rodzaju zagadka. Benzen jest gazem, którego obecność wykrywamy co pewien czas. Dla ustalenia źródła jego pochodzenia konieczne jest zmapowanie całego miasta. Wiemy już, że gaz pojawia się w nocy z kierunku byłych zakładów chemicznych w Blachowni. Nie ma już takich skoków emisji, jak było dawniej, co może świadczyć o tym, że ci, którzy emitują benzen zaczynają hermetyzować produkcję. Dopóki nie ustalę na sto procent, kto jest za to odpowiedzialny, nie ustanę w działaniach. (...) Dostarczymy dowodu obiektywnego, który będzie mógł być wykorzystany na przykład przez organy ścigania

mówi Ciećko

Jak wytłumaczył Janusz Kowalski zbierany jest materiał dla prokuratury, który p zakończeniu projektu trafi do rąk śledczych i będzie stanowił podstawę do przygotowywania aktów oskarżenia. Janusz Kowalski skierował również apel do firm, które trują środowisko. Jak zaznaczył wiceminister aktywów państwowych jest jeszcze czas, by się wycofać.

portalsamorządowy.pl/Oli/Fot. Twitter JKowalski_posel

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"