Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Mobilne biura programu "Czyste Powietrze" ruszyły na Śląsk i Małopolskę


Od 8 lipca 2020 r. istnieje możliwość skorzystania z usług mobilnych biur programu "Czyste Powietrze" na terenie Śląska oraz Małopolski. W specjalnie przygotowywanych samochodach mieszkańcy tych województw będą mogli uzyskać informację o sposobie składania wniosków na przeprowadzenie termomodernizacji oraz uzyskają pomoc w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie. Jak podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka to kolejny krok w celu poprawy jakości powietrza w miastach i aglomeracjach.

W ramach tego przedsięwzięcia pracownicy NFOŚiGW będą udzielać kompleksowych porad o sposobie składania wniosków oraz możliwości przeprowadzenia termomodernizacji. Na stronach internetowych krakowskiego i katowickiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostały zamieszczone informacje o dokładnym miejscu i terminie działania mobilnego biura.

W ramach tego programu mobilne biura pokonają aż 4 tys. kilometrów w każdym z województw.  Jak informuje NFOŚiGW, spotkania będą bezpieczne dla mieszkańców i zostaną zachowane wszystkie rekomendacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak zauważył minister Kurtyka, osoby, które chcą skorzystać z programu "Czyste Powietrze", chętniej szukają pomocy w swojej okolicy niż w siedzibach WFOŚiGW. Minister Kurtyka poinformował również, że w przypadku dużego zainteresowania tym pilotażowym programem, to jest rozważana opcja wprowadzenia go na stałe.

Zdaniem prezesa WFOŚiGW w Krakowie Kazimierza Koprowskiego mobilne biura programu "Czyste Powietrze” to bardzo dobra inicjatywa, która realnie przybliży mieszkańców do skorzystania z dofinansowań.

Na początku 2020 r. NFOŚiGW zrealizował pilotażowy program z udziałem dwóch gmin, usytuowanych na obszarze o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Zarówno w Zabierzowie, jak i  Wilkowicach zaobserwowano zwiększenie ilości złożonych wniosków w ramach programu "Czyste Powietrze" do 269. To znacznie więcej niż przez 1,5 roku funkcjonowania programu "Czyste Powietrze".  W ramach pilotażowego programu mieszkańcy tych gmin uzyskali kompleksowe wsparcie informacyjno- doradcze. Przeprowadzono setki rozmów o sposobach walki ze smogiem w swojej gminie.

Pilotażowy program będzie trwał do końca sierpnia 2020 r.

nfosigw.gov.pl/Oli/Fot. nfosigw.gov.pl

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"