Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Mural będzie walczył z warszawskim smogiem


Smog to ogromny problem wielu miast na całym świecie. W walce o lepsze powietrze sadzi się drzewa i wykorzystuje najnowszą technologię. Znane są już billboardy, które pochłaniają smog, czy antysmogowe chodniki. Teraz czas na murale.

W Warszawie na jednej z kamienic tuż obok Metro Politechnika, przy ulicy Jaworzyńskiej powstał proekologiczny mural, który pochłania smog. Lokalizacja miejsca nie jest przypadkowa. Ulica Jaworzyńska to jedna z bardziej zakorkowanych i ruchliwych ulic w Warszawie. Proekologiczny mural powstał w ramach akcji marki Converse pod hasłem "City Forests".

Jak podkreślają twórcy instalacji antysmogowej, mural pochłania tyle zanieczyszczeń, co 720 drzew. Pojawia się zatem pytanie "jak to możliwe, że mural pochłania zanieczyszczenia?". Wszystko za sprawą farb fotokatalicznych, które w swoim składzie mają dwutlenek azotu, który przechwytuje szkodliwe związki i zamienia je w nieszkodliwe azotany i węglany.

W Warszawie za mural odpowiedzialni byli dwaj artyści: Dawid Ryski i Maciej Polak. Dwaj artyści, dwa style, jeden cel. W swoim projekcie przedstawili swoją wizję miasta przyszłości, w którym chcieliby żyć. Wszystko pod hasłem "Create Together For Tomorrow - współpraca dla lepszego jutra".

Mural, który powstał w Warszawie za sprawą firmy Converse to część globalnego projektu. Warszawa to jedno z 14 miast, w których powstają murale stworzone przez lokalnych artystów. Podobny mural powstał w Bangkoku.

www.goodlooking.pl/Oli/Fot.Good Looking Studio

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"