Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Naukowcy odkryli najczystsze powietrze na ziemi.


Uważa się, że na ziemi najczystsze powietrze znajduje się w Amazonii. Okazuje się jednak, że jest to nieprawda. Naukowcy Colorado State University dokonali przełomowego odkrycia.

Badacze z Colorado State University postanowili znaleźć część atmosfery, która nie została zmieniona lub zanieczyszczona działalnością człowieka. Jak podejrzewali naukowcy, najczystsze miejsce na ziemi znajduje się nad Oceanem Południowym, który otacza Antarktykę. Przypuszczenia okazały się zasadne i słuszne.

Do przeprowadzenia badań wykorzystano bakterie unoszące się w powietrzu nad Oceanem Południowym. Narzędzie diagnostyczne posłużyło do wnioskowania kluczowych właściwości dolnej warstwy atmosfery. Uzyskane rezultaty dowiodły, że niebo nad Oceanem Południowym to jedno z niewielu miejsc na ziemi z najczystszym powietrzem.  

W warstwie granicznej naukowcy odkryli powietrze wolne od zanieczyszczeń cząstek aerozolu powstałych w trakcie spalania paliw kopalnych.

o2.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"