Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Nowe Delhi najbardziej zanieczyszczoną stolicą świata


Jak wynika z badań szwajcarskiej grupy IQ AIRVisual, która gromadzi dane dotyczące jakości powietrza z całego świata, najbardziej zanieczyszczoną stolicą świata jest Nowe Delhi.

Stolica Indii przoduje w rankingu najbardziej zamieszczonych miast na świecie i po raz drugi z rzędu znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu. Sytuacja nieznacznie poprawiła się w porównaniu z 2018 r., ale nadal nie ma powodów do optymizmu.

W 2019 r. stężenie szkodliwego PM2,5 na metr sześcienny w Nowym Delhi wyniosło 98,6, czyli dwukrotnie więcej niż w Pekinie. W ubiegłym roku mieszkańcy stolicy Indii mogli oddychać „umiarkowanym” lub „zadowalającym” powietrzem.

Za toksyczne powietrze w Nowym Delhi w głównej mierze odpowiada emisja z transportu oraz przemysłu. Na szkodliwość powietrza ma również wpływ pył z placów budowy oraz dym ze spalania odpadów.

W porównaniu z rokiem 2018 w 2019 w Nowym Delhi zauważono poprawę jakości powietrza. Jako przyczyny podaje się sprzyjające warunki atmosferyczne, działania rządu mające poprawić jakość powietrza oraz spowolnienie gospodarcze. Niestety Nowe Delhi nadal jest uważane za najbardziej zanieczyszczoną stolicę świata, a w stolicy Indii żyje 20 milionów ludzi.

reuters.com/Oli/ Flickr.com/Ninara CC BY 2.0

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"