Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Odkurzacze do kół - rewolucyjne urządzenie do walki ze smogiem


Jak pokazują badania, połowa zanieczyszczeń pyłem zawieszonym PM 10 generowana jest przez pojazdy. Drobinki z opon, klocków hamulcowych oraz kurz zalegający na ulicy, wzniecany podczas jazdy zatruwa nasz organizm. Unos wtórny to jeden z elementów wpływających na jakość powietrza. Nadchodzi jednak przełom.

Brytyjscy studenci wpadli na oryginalny i nowatorski pomysł jak zwalczyć osadzanie szkodliwych drobin na ulicy. Rozwiązaniem problemu ma być specjalny "odkurzacz" montowany przy kołach. W tym celu powołali do życia start up The Tyre Collective, którego celem jest zbudowanie urządzenia, które będzie przechwytywało szkodliwe drobiny, które wytwarzają się podczas jazdy samochodem.

Przedstawiciele The Tyre Collective uważają, że w przyszłości to właśnie zanieczyszczenia powstające w wyniku zużycia opon czy klocków hamulcowych będą miały największy udział w zatruwaniu powietrza.

Urządzenie zaprojektowane przez studentów działa na zasadzie elektrostatyki, która wyłapuje mikrocząstki z opon w trakcie jazdy. Specjalny dyfuzor z płytkami elektrostatycznymi wyłapuje powstające drobiny. Urządzenie zużywa bardzo mało mocy i może być zasilane z alternatora lub akumulatora.

Drobiny przechowywane są w specjalnym pojemniku, który będzie opróżniany w serwisie. Co ciekawe, przechwycone drobiny mogą być ponownie wykorzystane.

Thetyrecollective.com/Oli/Fot. Pixabay

 

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"