Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Palenie węglem bez smogu. Czy rodzimy wynalazek podbije rynek?


W związku z pandemią koronawirusa na świecie wielu miastach zatrzymał się transport i przemysł. Europejskie i światowe organizacje zauważyły poprawę jakości powietrza w miejscach, gdzie od lat borykano się z zanieczyszczonym powietrzem.

W ocenie naukowców świat, który znamy i idące za tym metody grzewcze powinny pójść w zapomnienie. Niestety jak alarmują eksperci, idący kryzys w związku z pandemią może oznaczać powrót do tradycyjnych źródeł energii skupionej wokół węgla. Wynika to z faktu opóźnień w wymianie źródeł ciepła oraz względów ekonomicznych. Powrót do palenia węglem w piecach to niestety bardzo realny scenariusz. W takiej perspektywie powrót smogu to tylko kwestia czasu.

Rozwiązaniem na nadchodzący problem jest polski produkt Sorbent ER-1, który ogranicza niską emisję, redukuje dym i sadze oraz, co najważniejsze likwiduje trujące związki chemiczne zawarte w dymie. Sorbent ER-1 jest przyjazny środowisku, a jego produkcja opiera się o naturalne składniki w oparciu o krzem i wapień.

Najważniejsze składniki Sorbent ER-1 tworzą  kompozyty na bazie kruszyw wapnia (Ca), działające jako reagenty do ograniczenia emisji tlenków siarki (SOx), utleniaczy przekształcających tlenki azotu (NOx) oraz absorberów redukujących rtęć (Hg).

Produkt wymyślony przez Polaków wspomaga ekologiczne spalanie w kotle i kominku. Dzięki kompozytowi podwyższa się temperatura płonięcia popiołu, co powoduje, że węgiel nie spieka się. Wpływa to na wydajność i większą efektywność cieplną.

Co ważne, skuteczne działanie tego produktu zostało potwierdzone przez badania przeprowadzone w Katedrze Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.

sorbenter1.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"