Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Polacy chcą wymieniać nieekologiczne źródła ciepła. Przeznaczono już 52 mln zł na czyste powietrze


Minister Kurtyka poinformowało, że w ramach programu "Czyste Powietrze" złożono już ponad 142 tys. wniosków, podjęto niemal 111 tys. uchwał i udzielono dofinansowania na kwotę 2,2 mln złotych. Jak stwierdził minister, dzięki uldze termomodernizacyjne Polacy zaoszczędzili 3 mld złotych.

Na początku 2019r. rząd wdrożył ulgę podatkową związaną z termomodernizacją. Mogą z niej korzystać właściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydowali się na modernizację domu. Działanie rządu doprowadziło do tego, że Polacy zainteresowali się proekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi, które pomagają w walce ze smogiem.

Minister Kurtyka powołał się również na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który w swoim exposé zwrócił uwagę na to, że czyste powietrze to „dobro publiczne, które nie zna podziałów politycznych.” Jak podkreślił minister, resort, którym kieruje za priorytet stawia sobie czyste powietrze da Polaków.

Program "Czyste Powietrze" zakłada poprawę jakości powietrza, oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarniach oraz wymianę źródeł ciepła przy uwzględnieniu poprawy efektywności energetycznej domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych. Budżet przeznaczony na program „Czyste Powietrze” na lata 2018-2029 wynosi 103 mld zł.  

nfosiw.gov.pl/Oli/Fot. Wikimedia Commons CC BY 3.0

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"