Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Polacy nie wiedzą skąd pochodzi smog. Sondaż nie pozostawia złudzeń


Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi w ocenie ankietowanych opał, którego używają nie wpływa na środowisko.

Aż 66 proc. ankietowanych ogrzewających domy paliwem stałym jakim jest węgiel uważa, że jego spalanie nie ma wpływy na środowisko. W przypadku produktu jakim jest ekogroszek aż 43 proc. respondentów stwierdziło, ze jest to produkt ekologiczny.

Większość badanych, bo aż 43 proc. codziennie korzysta z węgla i zauważa, że jakość powietrza w ich okolicy jest zła. Aż 35 proc. Ankietowanych, przyczyn zanieczyszczonego powietrza szuka jednak w transporcie.

Wiedza Polaków o emisjach instalacji spalającej węgiel do środka domu, a nie na zewnątrz również nie jest na zadawalającym poziomie. Świadomość takiego zagrożenia wyraziła mniej niż połowa badanych.

Co ciekawe aż 27 proc. badanych chce wymieniać nieekologiczne źródła ciepła, ale nie wie wiedzą jak się za to zabrać i nie znają programu „Czyste Powietrze”.

spiderweb.pl/Oli/Fot.pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"