Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Policja sprawdzi, czy Twój samochód zatruwa środowisko. Ruszyła ogólnopolska akcja "SMOG"


Policjanci w całej Polsce prowadzą dziś działania, które mają wyeliminować z ruchu pojazdy, które poprzez nadmierną emisję spalin szkodzą środowisku. Sprawdzanie pojazdów odbywa się w ramach działań kontrolno-prewencyjnych "SMOG".

Działania funkcjonariuszy nie będą opierać się jedynie na sprawdzeniu emisji spalin. Mundurowi będą również sprawdzać ogólny stan techniczny pojazdu. W przypadku stwierdzenia nadmiernej emisji spalin mundurowi zatrzymają dowód rejestracyjny pojazdu.

W ubiegły piątek policjanci z Bytowa prowadzili działania "Smog i trzeźwość". Obowiązkiem mundurowych było sprawdzenie zarówno trzeźwości, jak i pomiar emisji spalin. Kilkadziesiąt skontrolowanych pojazdów spełniało normy obowiązujące w Polsce.  

W Polsce jazda samochodem bez filtra DPF jest nielegalna. Grozi za to mandat i zabranie dowodu rejestracyjnego. Nadmierna emisja spalin z pojazdów wpływa na pogorszenie jakości powietrza i może być przyczyną groźnych chorób.

gp24.pl/Oli/Fot. Flickr Piotr Drabik CC BY 2.0

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"