Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Powstał przewodnik jakie drzewa sadzić by walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.


Na łamach portalu "nature.com" została opublikowana specjalna analiza dotycząca tego, jakie rośliny pomagają w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Poradnik został przygotowany przez specjalistów z uniwersyteckiego Global Centre for Clean Air Research.

Naukowcy dokonali przeglądu badań na temat wpływu drzew i żywopłotów na skażone powietrze. Analiza wykazała, że rośliny mają znaczący wpływ na redukcję zanieczyszczeń. Groźne pyłki będące w powietrzu mają tendencję do osadzania się na roślinach.

Naukowcy zidentyfikowali 12 cech 61 gatunków drzew, które szczególnie przydają się w walce o czyste powietrze. Wśród tych cech możemy wyróżnić m.in. małe liście, duże zagęszczenie liści, długi okres utrzymywania się liści oraz mikrocechy.

Naukowcy zwrócili również uwagę na to, że skuteczność roślin w walce o czyste powietrze różni się, w zależności od tego, gdzie zostały posadzone. Aby pomóc w odpowiednim doborze roślin, naukowcy przygotowali wykaz roślin oraz miejsca, gdzie powinny zostać posadzone.

Jak podkreślił prof. Prashant Kumar, dyrektor GCARE wykorzystanie zielonej infrastruktury jako bariery między ludźmi, a zanieczyszczeniami to obiecujący sposób ochrony.

Poniżej przedstawiamy listę roślin, które pomagają w walce z zanieczyszczonym powietrzem.

Jesion pensylwański

Brzoza brodawkowata

Lipa drobnolistna

Robinia akacjowa

Grusza pospolita

 

Jarząb szwedzki

Jodła kalifornijska

Sosna górska

Topola 

Jałowiec

Klon polny

Jabłoń ozdobna

Topola Osika

Lipa srebrzysta 

Leszczyna turecka

Jesion wyniosły

Lipa holenderska

nature.com/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"