Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Powstał przewodnik, jakie drzewa sadzić, by walczyć z zanieczyszczeniem powietrza


Na łamach portalu "nature.com" została opublikowana specjalna analiza dotycząca tego, jakie rośliny pomagają w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Poradnik został przygotowany przez specjalistów z uniwersyteckiego Global Centre for Clean Air Research.

Naukowcy dokonali przeglądu badań na temat wpływy drzew i żywopłotów na skażone powietrze. Analiza wykazała, że rośliny mają znaczący wpływ na redukcję zanieczyszczeń. Groźne pyłki będące w powietrzu mają tendencję do osadzania się na roślinach.

Naukowcy zidentyfikowali 12 cech 61 gatunków drzew, które szczególnie przydają się w walce o czyste powietrze. Wśród tych cech możemy wyróżnić m.in. małe liście, duże zagęszczenie liści, długi okres utrzymywania się liści oraz mikrocechy.

Naukowcy zwrócili również uwagę na to, że skuteczność roślin w walce o czyste powietrze różni się, w zależności od tego, gdzie zostały posadzone. Aby pomóc w odpowiednim doborze roślin, naukowcy przygotowali wykaz roślin oraz miejsca, gdzie powinny zostać posadzone.

Jak podkreślił prof. Prashant Kumar, dyrektor GCARE wykorzystanie zielonej infrastruktury jako bariery między ludźmi, a zanieczyszczeniami to obiecujący sposób ochrony.

nature.com/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"