Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Program "Czyste Powietrze" musi wspierać najuboższych. Polski Alarm Smogowy apeluje o rozwiązania prawne.


Podczas szczytu klimatycznego ToGetAir lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła zaapelował do Ministra Klimatu o dodatkowe zmiany w programie "Czyste Powietrze". W ocenie aktywisty w "Czystym Powietrzu" nadal są niedociągnięcia.

Zdaniem Guły od momentu wprowadzenia "Czyste Powietrze 2.0" nie przyjęto zmian w prawie, które upoważniłyby gminy do wystawiania zaświadczeń o dochodach. Nowa wersja programu podobnie jak "stara" wersja zakłada, że gospodarstwa, w których dochód miesięczny na osobę nie przekracza 1400 zł, miały mieć dostęp do podwyższonych poziomów dofinansowania. Aby uzyskać takie zaświadczenie potrzeba jednak pisma z gminy.

Jak przyznał Andrzej Guła, najubożsi w tej chwili są wykluczeni z programu "Czyste Powietrze". Osób tych nie stać na aż 70 proc. kosztów wymiany kotła. Mimo zapowiedzi polityków o zmianach umożliwiających dostęp do pożyczek preferencyjnych nadal ten „problem” jest nierozwiązany.

Podczas szczytu klimatycznego ToGetAir Andrzej Guła zaapelował do przedstawicieli resortu o jak najszybsze doprowadzenie do koniecznych i potrzebnych zmian w "Czystym Powietrzu".

smoglab.pl/Oli/Fot. Wikimedia

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"