Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Resort klimatu chce usprawnienia rozpatrywania wniosków w programie "Czyste Powietrze"


Do opiniowania trafiło właśnie rozporządzenie ministra klimatu, które określa wzór zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu, który przypada na jednego członka rodziny. Proponowane rozwiązanie ma przyspieszyć rozpatrywanie wniosku w ramach programu "Czyste Powietrze".

Na projekt składają się dwa załączniki. Określono w nich wzór żądania wydania stosownego zaświadczenia oraz wzór tego zaświadczenia. Wzór żądania wydania zaświadczenia określa informację i dane, jakie wnioskodawca jest zobowiązany złożyć w gminie, jeśli chce uzyskać środki z NFOSiGW. Drugi wzór to "ułatwienie" przy wydawaniu odpowiednich zaświadczeń przez odpowiednie organy.

Zdaniem Ministerstwa Klimatu nowe wzory przyspieszą ocenę składanych wniosków do NFOŚiGW i WFOŚiGW.

Jak zauważył resort klimatu, pokrycie kosztów obsługi przez samorząd terytorialny wniosków reguluje projekt ustawy o wspieraniu termomodernizacji. Szacuje się, że w ramach współpracy gminy podejmą działania przy 100 tys. wniosków rocznie. Koszty jakie poniosą gminy przy zadaniach wyniosą 100 zł. NFOŚiGW na obsługę wniosków będzie przekazywał rocznie do gmin 10 mln zł rocznie.

housemarket.pl/Oli/Fot. commons.wikedia.org/Panek/ CC BY-SA 4.0

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"