Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Rusza kampania edukacyjna o smogu "Czy wiesz, czym oddychasz?"


Od blisko roku specjaliści z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego realizują projekt, który ma zwrócić uwagę na problem smogu. "Czy wiesz, czym oddychasz?" to kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza.

Partnerami kampanii mającej zwrócić uwagę na jakość powietrza są Politechnika Wrocławska, Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe oraz Bydgoszcz. Na projekt przeznaczono ponad 8 mln złotych z budżetu Komisji Europejskiej oraz środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak przekonuje dr Tymoteusz Sawiński, Polska od lat wystękuje jako jeden z najbardziej zanieczyszczonych obszarów Unii Europejskiej. Ten niechlubny wynik to w głównej mierze udział paliw stałych w ogrzewaniu gospodarstw domowych, czyli ogrzewanie domów węglem i drewnem.  Jak dodaje naukowiec, poprawa jakości powietrza może nastąpić wtedy jeśli wyeliminujemy bezklasowe piece na paliwo stałe. Ważne jest również uświadamianie społeczeństwa czym jest smog i jakie niesie za sobą skutki.

Program realizowany przez pracowników naukowych z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz edukatorów to inicjatywa, która pozwoli stworzyć narzędzia, bazy danych i informacje o smogu. Niezwykle istotną częścią projektu jest również panel edukacyjny.

Część naukowa projektu zakłada prognozowanie jakości powietrza w oparciu o model numeryczny. Naukowcy sprawdzą również, jak zanieczyszczenia będące w powietrzu rozprzestrzeniają się na określonym obszarze w oparciu o warunki atmosferyczne. Projekt zakłada również budowę sieci czujników, które będą dostarczały informację o jakości powietrza. Dane z sieci będą ogólnodostępne. Ostatni element projektu to portal edukacyjny oparty o technologię otwartych kursów online. Z platformy edukacyjnej będą mogli korzystać nauczyciele, edukatorzy ekologiczni, aktywiści.

W planach są również spotkania informacyjne dla mieszkańców, nauczycieli, uczniów, które zwrócą uwagę na problem smogu i jego wpływu na nasze zdrowie.

www.wroclaw.pl/Oli/Fot.Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"