Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Samochody elektryczne rozwiązaniem problemu smogu.


Polskie miasta znajdują się w europejskiej czołówce najbardziej „zasmogowanych” miast. Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast, aż 33 znajdują się w Polsce. Za powstawanie smogu odpowiada emisja pyłów i szkodliwych gazów, które pochodzą z przemysłu, motoryzacji i gospodarstw domowych. Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie stwierdziła, że za 82-92,8 proc. zanieczyszczeń odpowiada niska emisja.

Dane zebrane przez NIK opierają się na całym kraju, a smog ma często wymiar lokalny. Sam NIK zwrócił uwagę, że w Warszawie samochody odpowiadały za 63 proc. zanieczyszczenia PM10.  Warto dodać, że oprócz "dymienia z rury" na zanieczyszczenie powietrza wpływają drobinki z opon i klocków hamulcowych.

Samochodów nie da się wyeliminować z ruchu, można jednak te tradycyjne spalinowe zastąpić tymi napędzanymi elektrycznie. Z roku na rok obserwuje się coraz większe zainteresowanie samochodami elektrycznymi. Czy możemy zatem mówić, że samochody elektryczne to jeden ze sposób walki ze smogiem.

Samochody z napędem elektrycznym nie są już „egzotyczne” i trudno dostępne. Praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie tego typu pojazdy. Niestety nadal są one drogie, ale istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu. Samochody z napędem elektrycznym są tańsze w utrzymaniu od tradycyjnych. Z roku na rok maleją również koszty baterii, co wiąże się z obniżaniem kosztów. Rosnąca popularność wiąże się również z powstawaniem stacji ładowania.

Samochód elektryczny nie emituje szkodliwych dla środowiska i zdrowa spalin, co czyni go ekologicznym. Jak zauważyli eksperci, ten środek lokomocji jest o wiele mniej awaryjny i tańszy w eksploatacji. Rosnące ceny paliwa również nie są mu straszne, a silnik, który nie emituje zanieczyszczeń pozwala wjechać do stref czystego powietrza.

Prawdopodobnie już za kilka lat na ulicach będą  dominowały samochody elektryczne. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby dbania o środowisko, w związku z czym pojazdy te stają się alternatywą dla samochodów z tradycyjnym napędem.  

Jak pokazują europejskie dane, zła jakość powietrza jest powodem zgonu ok. 47 tys. Polaków rocznie. Oddychanie powietrzem zanieczyszczonym przez pyły zawieszone nasilają odruch kaszlu i kichania oraz mogą doprowadzić do zachorowania na pylicę, czy raka płuc.

Fot.Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"