Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Smog może zwiększać ryzyko chorób psychicznych


Jak wynika z ustaleń naukowców z King’s College London w Wielkiej Brytanii oraz Duke University w Stanach Zjednoczonych zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko występowania takich chorób jak depresja i zaburzenia lękowe.

Badania dotyczące wpływu smogu na stan zdrowia psychicznego trwały prawie dwie dekady i objęło  2 tys. bliźniaków z Anglii i Walii urodzonych w latach 1994-1995. Ich stan zdrowia psychicznego zestawiono następnie z danymi na temat stężeń tlenków azotu oraz pyłów zawieszonych w miejscu zamieszkania.

Mimo, że narażenie na zanieczyszczenia powietrza jest mniejszym czynnikiem ryzyka niż np. choroby psychiczne występujące w rodzinie, to zagrożenie jest porównywalne z narażeniem w dzieciństwie na inne czynniki neurotoksyczne, jak np. ołów.

Stan zdrowia psychicznego uczestników badania był regularnie badany. Dodatkowo w wieku 18 lat każdy z badanych został oceniony całościowo w oparciu o współczynnik p. 

Im wyższy indywidualny wynik współczynnika p, tym większa liczba oraz nasilenie zidentyfikowanych objawów. 

Mimo, że badanie dotyczyło Wielkiej Brytanii, naukowcy podkreślają, że potencjalne skutki zanieczyszczeń w krajach, gdzie jakość powietrza jest większym problemem. Naukowcy nie wiedzą jednak są konsekwencje dla zdrowia psychicznego w przypadku bardzo dużego narażenia na zanieczyszczenia powietrza.

jamanetwork.com/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"