Jak wynika z ustaleń naukowców z King’s College London w Wielkiej Brytanii oraz Duke University w Stanach Zjednoczonych zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko występowania takich chorób jak depresja i zaburzenia lękowe.
Badania dotyczące wpływu smogu na stan zdrowia psychicznego trwały prawie dwie dekady i objęło 2 tys. bliźniaków z Anglii i Walii urodzonych w latach 1994-1995. Ich stan zdrowia psychicznego zestawiono następnie z danymi na temat stężeń tlenków azotu oraz pyłów zawieszonych w miejscu zamieszkania.
Mimo, że narażenie na zanieczyszczenia powietrza jest mniejszym czynnikiem ryzyka niż np. choroby psychiczne występujące w rodzinie, to zagrożenie jest porównywalne z narażeniem w dzieciństwie na inne czynniki neurotoksyczne, jak np. ołów.
Stan zdrowia psychicznego uczestników badania był regularnie badany. Dodatkowo w wieku 18 lat każdy z badanych został oceniony całościowo w oparciu o współczynnik p.
Im wyższy indywidualny wynik współczynnika p, tym większa liczba oraz nasilenie zidentyfikowanych objawów.
Mimo, że badanie dotyczyło Wielkiej Brytanii, naukowcy podkreślają, że potencjalne skutki zanieczyszczeń w krajach, gdzie jakość powietrza jest większym problemem. Naukowcy nie wiedzą jednak są konsekwencje dla zdrowia psychicznego w przypadku bardzo dużego narażenia na zanieczyszczenia powietrza.
jamanetwork.com/Oli/Fot. Pixabay