Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Smog powoduje większe ryzyko utraty wzroku


Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko utraty wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej. Wnioski są efektem wieloletnich badań naukowców z University College London (UCL).

Naukowcy odkryli, że osoby mieszkające w miejscach cechujących się wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza były o co najmniej 8 proc. bardziej narażone na wystąpienie zwyrodnienia plamki żółtej.  Wyniki dotyczą w podobnym stopniu wysokich stężeń pyłów PM.5 jak i tlenków azotu.

"Nasze odkrycia sugerują, że życie w miejscu z zanieczyszczonym powietrzem, w szczególności drobnym pyłem lub cząstkami związanymi z ruchem drogowym, może przyczyniać się do chorób oczu"

– przyznał kierownik badań prof. Paul Foster z UCL

"Zidentyfikowaliśmy jeszcze jedno zagrożenie dla zdrowia związane z zanieczyszczeniem powietrza, wzmacniając dowody na to, że poprawa jakości powietrza, którym oddychamy, powinna być kluczowym priorytetem dla zdrowia publicznego"

– oznajmił prof. Paul Foster

Zespół z UCL oparł swoje wnioski na wieloletnim badaniu, które obejmowało 115 954 osób w wieku 40-69 lat. W momencie rozpoczęcia badania (w 2006 roku) osoby te nie miały problemów ze wzrokiem. Wyniki pochodzące z badań okulistycznych w.w osób zestawiono z danymi na temat jakości powietrza w ich miejscach zamieszkania.

https://bjo.bmj.com/Oli/Fot.

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"