Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Smog w Indiach jedną z przyczyn rozwoju COVID-19


Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, niemal połowa wszystkich przypadków i jedna czwarta wszystkich zgonów spowodowanych przez COVID-19 zgłoszonych na całym świecie w zeszłym tygodni dotyczyła Indii.

Pandemia koronawirusa sieje spustoszenie na całym świecie, jednak w Indiach sytuacja jest dramatyczna.

W ocenie Anumita Roychowdhury, który jest dyrektorem wykonawczym ds. badań i rzecznictwa w Centrum Nauki i Środowiska w Delhi, Indyjskie miasta  są wyjątkowo narażone na zakażenia koronawirusowe z powodu ogromnego zanieczyszczenia powietrza.

Ogrom zanieczyszczenia powietrza pokazują statystyki. W 2019 roku aż 1,67 milionów zgonów w Indiach było spowodowanych zanieczyszczenia powietrza, co stanowiło niemal 20% wszystkich zgonów.

Co ciekawe, w artykule opublikowanym na łamach Cardiovascular Research zauważono, że chroniczne narażenie na pył zawieszony, który jest rodzajem mieszanki chemikaliów pochodzących ze źródeł takich jak kominy i pożary, z dużą dozą prawdopodobieństwa jest powiązane z około 15% globalnych zgonów na COVID-19.

Naukowcy z Malaviya National Institute of Technology w Jaipur w Indiach we wstępnych badaniach wykazali korelację między przypadkami COVID-19 a zanieczyszczonym powietrzem oraz warunkami klimatycznymi, takimi jak wiatr i wilgotność, w Delhi.

rp.pl/Oli/Fot.

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"