Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Szkodliwy piasek znad Sahary dotarł na Karaiby


Ogromna chmura zawierająca w sobie piasek została zarejestrowana przez satelity NASA. Zarejestrowane zjawisko nie jest niczym nowym. Każdego roku wiatr podrywa z pustyni setki milionów ton pyłu i piachu z Sahary.

W tym roku chmura piasku jest wyjątkowo duża. Jak podała NASA, jej rozmiar wynosi dwa tys. mil, czyli 3,2 tys. km. Jak ocenili naukowcy, chmura znajduje się na wysokości ok. półtora kilometra nad lustrem wody.

Naukowcy podkreślili, że chmura jest szkodliwa dla zdrowia. O ile w Miami jakość powietrza jest „umiarkowana”, to na Kubie problem jest znacznie poważniejszy. Władze wyspy nadal zmagają się z epidemią koronawirusa.

Pył znad Sahary jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które mają problemy oddechowe lub alergie. W pyle znajdują się takie pierwiastki jak żelazo, wapń, krzem, fosfor oraz rtęć. Drobinki pyłu mogą przenosić również wirusy oraz bakterie.

noaa.gov/Oli/Fot.Pixabay  

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"