Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Szwedzki potentat meblowy wprowadza do swojej oferty zasłony oczyszczające powietrze


W ofercie giganta meblowego ze Szwecji pojawiły się zasłony, które mają działać, jak filtry powietrza. Zasłony z ich oferty mają zrewolucjonizować domowe sposoby oczyszczania powietrza w mieszkaniach. Wynalazek jest efektem kilku lat pracy, a ich cena to jedyne 149 zł.

Według szwedów ich zasłony pokryte są fotokatalicznymi minerałami, które zbijają zanieczyszczenie powietrza, kiedy przechodzi przez nie światło zarówno naturalne, jak i sztuczne. Zastosowana technologia działa podobnie do fotosyntezy, podczas której rośliny wytwarzają tlen. Zasłony są efektem kilkuletnich prac we współpracy z naukowcami z Europy i Azji.

Rozwiązanie zaproponowane, przez Szwedów wydają się ciekawym pomysłem na walkę ze smogiem. Product developer w znanym sklepie meblowym Maurico Affonso w rozmowie z Dezeen pokreślił, że szewdzki gigant meblowy wprowadził taki produkt, który nie zajmuje dużo miejsca, sprawia, że wnętrze wygląda dobrze, a jego koszty nie są wysokie.

Warto pamiętać, że same zasłony nie ochronią nas przed zanieczyszczonym powietrzem. Trwałe i skuteczne zmiany w powietrzu mogą przynieść jedynie zmiany systemowe, które wpłyną na redukcję zanieczyszczenia powietrza.

Jak szacuje WHO, na całym świecie z powodu zanieczyszczeń powietrza co roku umiera przedwcześnie około 7 mln ludzi. Na działania smogu najbardziej narażone są kobiety w ciąży, dzieci, niemowlęta. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi to powstawania groźnych chorób.    

wp.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"