Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Tychy chcą poprawy jakości powietrza i stawiają na OZE


Już niedługo w Tychach powstanie blisko 1 tys. instalacji odnawialnych źródeł energii. Montaż instalacji wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście i przełoży się również na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Jak przekazała Państwowej Agencji Prasowej Ewa Grudniok, projekt zakłada instalacje kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła, kotłów na biomasę oraz paneli fotowoltaicznych. Projekt zostanie wsparty pieniędzmi unijnymi.

Wniosek o dofinansowanie został złożony w maju 2018 r. W lutym 2020 r. urząd marszałkowski poinformował o przyznaniu 72 proc. dofinansowania. Oznacza to wsparcie budżetu gminy kwotą sięgająca 6,5 mln złotych. Pandemia koronawirusa spowodowała jednak spadek dochodów gminy i wymusiła złożenie wniosku o zwiększenie dotacji. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i finalnie dofinansowanie zwiększyło się do 88,5 proc.

Urzędnicy w Tychach czekają już tylko na podpisanie stosownej umowy z urzędem marszałkowskim. Jednocześnie trwają przygotowania do przetargu, który wyłoni operatora koordynującego wdrażanie projektu w imieniu gminy.

W ramach programu na terenie miasta Tychy zostanie zamontowanych 97 kolektorów słonecznych, 119 pomp ciepła, 647 instalacji fotowoltaicznych i 17 kotłów na biomasę. Urządzenia pojawią się w 684 lokalizacjach.

nettg.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"