Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

W Warszawie kominiarz pomoże wymienić kopciucha


Warszawa podpisała porozumienie o współpracy przy inwentaryzacji bezklasowych pieców i kotłów grzewczych tzw. kopciuchów z Krajową Izbą Kominiarzy. Kominiarze podczas przeglądów będą zachęcali do wymiany domowego kopciucha na lepsze źródła ogrzewania indywidualnego.


Kopciuch – warszawski problem

W Warszawie jedną z przyczyn powstawania smogu są kopciuchy, czyli przestarzałe piece i kotły grzewcze. Kominiarze podczas inwentaryzacji źródeł ciepła w budynkach które nie są podłączone do sieci gazowej lub ciepłowniczej w stolicy będą informować o programie, który pozwala na pokrycie do 100 proc. kosztów wymiany źródła ogrzewania. Kominiarze podczas kontroli będą również podkreślać jak ważna jest bezpieczna eksploracja przewodów kominowych i wentylacyjnych. Regularne przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych znacznie ogranicza emisję zanieczyszczeń do powietrza.

Kopciuch w Warszawie – skorzystaj z programu

Na walkę z kopciuchami Warszawa przeznaczyła 300 mln złotych. W planie inwestycyjnym przewidziane są m.in. dotacje na likwidacje starych pieców. Mieszkańcy Warszawy na skorzystanie z programu mają czas do końca 2022 r.

Zgodnie z programem, miasto oferuje o 100 proc dofinansowania pod warunkiem, że wniosek zostanie złożony do końca 2020 r. W przyszłym roku dofinansowanie spadnie do 90 proc., a w 2022 r. do 70 proc. Warszawiacy, którzy nie złożą wniosku o dofinansowanie o wymianę kopciucha do końca 2022 r. będą musieli pokryć koszt wymiany kopciucha w całości.

Dofinansowanie na wymianę kopciucha – ile?

Dofinansowanie od Warszawy może wynieść nawet 200 tys. zł w przypadku wspólnot mieszkaniowych. Indywidualny mieszkaniec może się starać o kwotę nawet 95 tys. zł. Wysokie dotacje trafią do osób, które oprócz wymiany kopciucha zdecydują się na wykonanie instalacji odnawialnych źródeł energii połączonych z nowych źródłem ogrzewania.      

Kopciuch – co to takiego?

Terminem "kopciuch" określane są prymitywne i przestarzałe piece węglowe. Odpowiadają one za 87 proc. emisji rakotwórczych związków do atmosfery. Kopciuchy nie spełniają żadnych norm emisyjnych i emitują średnio od 7 do 23 razy więcej pyłów do atmosfery niż nowoczesne i sklasyfikowane kotły nisko misyjne.

Wymień kopciucha weź dofinansowanie.

Jeżeli chcesz złożyć wniosek w ramach programu "Czyste Powietrze" i zdobyć dofinansowanie na wymianę pieca, okien, drzwi, montaż nowych źródeł ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii, docieplenie budynku, a także montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania zapoznaj się z poniższymi poradami.

Po pierwsze dokonaj analizy swojego budynku. Zobacz, gdzie możesz dokonać takich zmian i modernizacji, by był on bardziej energooszczędny. Spisz swoje uwagi. Jeżeli będziesz miał z tym kłopot zawsze możesz zwrócić się z prośbą do specjalisty, który pomoże Ci oszacować potrzeby. Do wypełnienia wniosku będzie potrzebny właśnie kosztorys niezbędnych modernizacji.

Po drugie zapoznaj się z dokumentami i zasadami udzielania dofinansowania w ramach programu "Czyste Powietrze". Informacje te możesz znaleźć na stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz na stronie .

um.warszawa.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"