Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

W Warszawie samochody mierzą jakość powietrza


Na warszawskie ulice wyjechały bezemisyjne elektryczne samochody, które za pomocą czujników Airly rozpoczęły mierzenie poziomu smogu. Z uzyskanych informacji powstała Mapa Smogowa, która pokazuje jakość powietrza w poszczególnych miejscach stolicy.

Jak samochody mierzą jakość powietrza?

Po ulicach stolicy przemieszcza się 25 elektrycznych samochodów BMW  z floty innogy go! Każdy z nich jest specjalnie oznakowany i wyposażony w czujnik Airly, który pokazuje pomiar z miejsc, które do tej pory nie były uwzględniane w pomiarach stacjonarnych.

Jakość powietrza pokazana na Mapie Smogowej Warszawy

Informacje o jakości powietrza zebrane przez samochody są pokazywane w czasie rzeczywisty na Mapie Smogo!wej Warszawy. Urządzenia pomiarowe co pięć minut wysyłają dane. Dotyczy to m.in. najbardziej szkodliwych dla naszego zdrowia stężenia pyłów PM1, PM2,5 PM10 oraz aktualnej temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza. Na mapach dostępnych na stronie airly.eu/mapasmogowa można zobaczyć punkty przedstawiające auta. Samochody zaparkowane są zaznaczone inną ikoną niż samochody poruszające się.

Jakość powietrza w Warszawie

Odkąd w Polsce zaczęto mierzyć jakość powietrza, odczyty ze stacji pomiarowych są alarmujące. Na zanieczyszczenie powietrza składa się wiele trujących substancji i związków. Polska ma przede wszystkim problem z dużymi pyłami PM10 i małymi pyłami PM2,5 oraz tlenkami azotu i benzo(a)pirenem.

W Warszawie normy trujących związków groźnych dla zdrowia i życia bywają często przekroczone dwu lub trzykrotnie. Za zła jakoś powietrza w Warszawie w głównej mierze odpowiada transport samochodowy oraz „kopciuchy”.

Jakość powietrza zależy od nas wszystkich – weź dofinansowanie

Jeżeli chcesz złożyć wniosek w ramach programu "Czyste Powietrze" i zdobyć dofinansowanie na wymianę pieca, okien, drzwi, montaż nowych źródeł ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii, docieplenie budynku, a także montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania zapoznaj się z poniższymi poradami.

Po pierwsze dokonaj analizy swojego budynku. Zobacz, gdzie możesz dokonać takich zmian i modernizacji, by był on bardziej energooszczędny. Spisz swoje uwagi. Jeżeli będziesz miał z tym kłopot zawsze możesz zwrócić się z prośbą do specjalisty, który pomoże Ci oszacować potrzeby. Do wypełnienia wniosku będzie potrzebny właśnie kosztorys niezbędnych modernizacji.

Po drugie zapoznaj się z dokumentami i zasadami udzielania dofinansowania w ramach programu "Czyste Powietrze". Informacje te możesz znaleźć na stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz na stronie smogowicze.pl.

innogygo.pl/Oli/Fot. Smogowicze.pl

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"