Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Warszawa będzie rozwijać system monitorowania jakości powietrza


W Warszawie zostanie zamontowanych 170 nowych czujników pomiarowych, które będą monitorowały jakość powietrza. Specjalne czujniki zostaną również zamontowane w 20 gminach ościennych. Jak przekazał Ratusz, właśnie trwa dialog techniczny poprzedzający postępowanie o udzielenia zamówienia na dostawę. W planach jest również uruchomienie strony internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Czujniki mierzące jakoś powietrza w stolicy zostaną zamontowane w miejscach wskazanych przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej. Takie umiejscowienie pozwoli na dokładne sprawdzenie jakości powietrza dla poszczególnych dzielnic.

Jak stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, władze stolicy cały czas inwestują pieniądze w walkę ze smogiem. Ratusz dofinansowuje również wymianę "kopciuchów" oraz rozwija ekologiczny system transportu.

Stolica dąży do rozwoju kompleksowego systemu, który będzie monitorował jakość powietrza. Obecnie dane o zanieczyszczeniu powietrza są pozyskiwane ze stacji pomiarowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który w Warszawie posiada sześć stacji pomiarowych.

W ramach rozbudowy systemu pomiaru jakości powietrza w Warszawie powstają kolejne stacje referencyjne wykonujące pomiary jakości powietrza, które wejdą w skład Państwowego Monitoringu Środowiska.

Łączny koszt inwestycji w ramach projektu Warszawski Obszar Funkcjonalny wyniesie 4-5 mln złotych.

um.warszawa.pl/Oli/Fot.  Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"