Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Warszawa stawia na rozwój sieci monitoringu jakości powietrza. Ekosłupek poinformuje o smogu


Władze Warszawy zapowiedziały, że w stolicy powstanie stacja monitoringu jakości powietrza oraz 170 czujników pomiaru stężenia zanieczyszczeń powietrza. To jednak nie koniec. Na warszawskim Grochowie pojawił się "Ekosłupek", który za pośrednictwem diod LED poinformuje o jakości powietrza.

Pierwsza stacja, która będzie monitorowała jakość powietrza w Warszawie, pojawi się z końcem lipca przy ulicy Grochowskiej. Druga instalacja, na którą ogłoszono przetarg, ma pojawić się w Warszawie do końca tego roku przy al. Solidarności. Obie stacje będą spełniały standard Państwowego Monitoringu Środowiska.

Oprócz nowych stacji badających jakość powietrza, w Warszawie powstanie dodatkowo 170 nowych czujników. Minimum 100 sztuk zostanie zamontowanych na terenie Warszawy, a około 20 na terenach ościennych gmin. W wyborze odpowiednich miejsc na umiejscowienie czujników pomogli specjaliści z Politechniki Warszawskiej.

Urządzenia zostaną zamontowane na szkołach, budynkach administracji oraz w rejonach ruchliwych ulic. Takie umiejscowienie pozwoli na dokładne monitorowanie oraz identyfikacje zagrożenia.

Dane ze wszystkich 170 stacji będą prezentowane na Warszawskim Indeksie Powietrza.

Na Grochowie umieszczono również ekosłupek, który mierzy i za pomocą zmiany koloru światła pokazuje, jaka aktualnie jest jakość powietrza. Poniżej przedstawiamy, jak interpretować poszczególne kolory.

zielony – bardzo dobra jakość powietrza. Nie ma zagrożenia dla zdrowia.

jasnozielony – zadowalająca jakość powietrza. Niskie zagrożenia lub jego brak dla zdrowia.

żółty – jakość powietrza jest akceptowalna. Zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia dla poszczególnych osób.

pomarańczowy – jakość powietrza jest dostateczna. Zanieczyszczone powietrze może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

jasnoczerwony – jakość powietrza jest zła. Kobiety w ciąży osoby starsze, dzieci powinny ograniczyć przebywanie na powietrzu.

czerwony – jakość powietrza jest fatalna i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

warszawa.naszemiasto.pl/Oli/Fot. Pixabay

 

 

 

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"