Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Warszawa zapłaci odszkodowanie za smog


Jak donosi "Super Express", aktorka Katarzyna Ankudowicz pozwała Warszawę oraz Skarb Państwa za złą jakość powietrza. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w dniu 17 lutego 2020 r. przyznał rację aktorce i zasądził odszkodowanie w wysokości 10 tys. zł. Pieniądze zostaną przekazane na Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie.

W ocenie sądu działania rządu, które nie doprowadziły do polepszenia jakości powietrza, naruszają dobra osobiste aktorki. Jak przypomniała Ankudowicz, w Polsce jest 35 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.  

W rozmowie ze SmogLab aktorka podkreśliła, że "państwo odpowiada za utrzymanie takiej jakości powietrza, która nie zagraża życiu i zdrowiu obywateli". Zdaniem artystki rażące przez lata niedopatrzenia doprowadziły do pogorszenia jakości powietrza.

– Państwo odpowiada za utrzymanie takiej jakości powietrza, która nie zagraża życiu i zdrowiu obywateli. Po drugie, rażące niedopatrzenia przez lata doprowadziły do takiej sytuacji, że powietrze jest zatrute. Po trzecie, sytuacja w Polsce, za którą jest odpowiedzialny rząd, narusza moje dobra osobiste, ograniczając możliwość wyjścia na spacer czy wyboru ekologicznego transportu – nie mogę jechać rowerem, gdy stężenie smogu jest wysokie

– powiedziała w rozmowie ze SmogLab aktorka.

To nie pierwszy sukces akcji #pozywamsmog. Pozwy w sprawie zanieczyszczonego powietrza w stolicy złożyli m.in. Jerzy Stuhr i Mariusz Szczygieł. O problemie smogu mówiła również Dorota Rabczewska.  

se.pl/smoglab.pl/Oli/Fot. Flickr/Radek Kołakowski/ CC BY 2.0

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"