Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Wirtualne mapy umożliwiają śledzenie zanieczyszczeń powietrza


Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła specjalną mapę, która umożliwia śledzenie zanieczyszczeń powietrza na całym świecie. Dane wykorzystywane w mapach są dostarczane przez satelity Copernicus Sentinel-5p i pokazują uśrednione dane stężenia dwutlenku azotu.

Uśrednione mapy uwzględniły również skutki „blokady” w związku z pandemią COVID-19. Efekty zamknięcia wielu miast i zakładów przemysłowych są widoczne na mapach.

Stężenie dwutlenku azotu w atmosferze ulega zmianie. Wpływa na to wiele czynników takich jak: pogoda, światło, wiatry temperatura. Z tych powodów konieczna jest analiza danych w znacznym odstępie czasu. W tym konkretnym przypadku 14 dni.

Dwutlenek azotu w powietrzu pochodzi z elektrowni, zakładów przemysłowych oraz środków transportu. Jego wpływ na organizm może doprowadzić do pojawienia się groźnych chorób.

Portal, na którym udostępniono mapy wchodzi w skład „programu” Sentinel-5P Product Algorytm Laboratory, który jest finansowany przez Komisję Europejską.

Obecnie trwają prace nad nowymi programami, które z kosmosu będą monitorowały ilość zanieczyszczenie w atmosferze.

esa.int/Oli/Fot: esa.int

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"