Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Wykorzystają zamkniętą kopalnię do ogrzewania domów


Zamknięta kopalnia węgla rzadko kiedy dostaje nowe życie. Nieużywane obiekty górnicze stoją i niszczeją latami, a szyby samowolnie zapadają się. W Wielkiej Brytanii postanowiono wykorzystać zamkniętą kopalnię do ogrzewania domostw.

W brytyjskim Hrabstwie Burham powstanie osiedle, które ma wyróżniać się ilością zieleni, przestrzenią oraz designem. Osiedle będzie ogrzewane dzięki pobliskiej zalanej kopani.

Za innowacyjną inwestycje odpowiadają brytyjski Urząd ds. Węgla, Rada Hrabstwa Durham i firma wykonawcza Tolent Construction. Woda z kopalni podgrzana geotermalnie będzie ogrzewać 750 domków, które wejdą w skład osiedla South Seaham Garden.

Koszty takiego rozwiązania grzewczego mają nie przewyższać tych związanych z wykorzystaniem gazu ziemnego, który jest podstawowym źródłem ciepła w brytyjskich domach.

W ocenie hydrologa Dava’a Banksa z Holymoor Consultancy inwestycja nie jest jednak w 100 proc. bezpieczna. Jego zdaniem nie wszystkie szyby mogą być zalane, co przełoży się na problemy ze wtłaczaniem wody. Jak podkreślił naukowiec, woda z szybów może być zanieczyszczona żelazem lub manganem, co przełoży się na uszkodzenia pomp i wymienników ciepła.  

Jak podkreśliło BBC, mimo że rozwiązanie jest niskoemisyjne, to nie będzie ono całkowicie pozbawione emisji CO2. Woda płynie dzięki pompom, które wymagają energii elektrycznej.

gov.uk/bbc/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"